Wydarzenia

Warsztaty „Mali Odkrywcy” – Zuchy

13 października w grupie Zuchy odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „Mali Odkrywcy”. Na dobry początek zrobiliśmy doświadczenie „Pienisty potwór” mieszając ocet z sodą oczyszczoną i płynem do naczyń. Reakcja w butelce była szybka, powstała piana wydostająca się z paszczy potwora.

W drugim doświadczeniu obserwowaliśmy „taniec” piłeczki pingpongowej w powietrzu suszaki do włosów. Dowiedzieliśmy się, że piłeczka nie wypada ze strumienia powietrza, które opływa ją ze wszystkich stron. Działa tutaj pewne prawo…Bernoullego, ale o tym dowiemy się kiedyś w szkole.

Prawdziwą radość sprawiła nam zabawa cieczą nienewtonowską, którą łatwo można zrobić z mąki ziemniaczanej i wody. Powstaje wtedy substancja, która raz zachowuje się jak ciało stałe, a raz jak ciecz. To ćwiczenie sensoryczne, które pozwala poznać prawa fizyki w otaczającym nas świecie.


 
Powrót