Wydarzenia

Warsztaty „Hotele dla owadów”

18 kwietnia grupy: Krasnoludki, Pszczółki, Słoneczka i Sowy uczestniczyły w warsztatach kreatywnych prowadzone przez P. Ewelinę i Szymona Łuczak z Baśniowej Krainy, podczas których stworzyliśmy specjalne domki dla owadów zwane hotelami. Słuchając, z wielkim zaangażowaniem opowieści o Amelce, dowiedzieliśmy się jaka jest rola owadów zapylających w przyrodzie, dlaczego tak ważne jest budowanie domków, jak je przygotować oraz w jakim miejscu zamontować. Okazało się, że owady zapylające to niezwykle pożyteczne stworzenia. Niestety ich liczebność nieustannie maleje. Dowiedzieliśmy się jednak jak wspólnymi siłami możemy im pomóc!

Amelka opowiadała o tym, że owady chętnie zamieszkają w każdej suchej łodydze czy otworku w drewnie. Można im więc przygotować kawałki suchego drewna z nawierconymi kanalikami powiązane drutem wiązki trzciny lub pustych, równo przyciętych łodyg. Mówiła też o tym, że wnętrze hotelu dla owadów trzeba wypełnić naturalnymi materiałami, w których owady będą mogły się ukryć . Takim wypełniaczem mogą być: okrągłe kawałki drewna z wydrążonymi otworami, szyszki, drewniane wióry, kawałki deseczek, puste rurki trzcinowe, słoma, pędy bambusa, cegły, pustaki z otworami, kora.

Proste czy wyszukane, są doskonałym schronieniem dla pożytecznych owadów zapylających i owadów-pogromców szkodników.

Dowiedzieliśmy się, że domki dla owadów są szczególnie ważne dla pszczół samotnic i drapieżnych os, które nie budują wielkich gniazd i nie produkują miodu. Pełnią jednak niezwykle ważną rolę: pszczoły zapylają kwiaty roślin ozdobnych, warzyw i drzew owocowych przyczyniając się tym samym do powiększenia plonów, które dostarcza ogród a osy polują na szkodniki.

Pszczółki

Słoneczka

Krasnale

Sowy


 
Powrót