Wydarzenia

Warsztaty ceramiczne w grupie Pszczółki

Dnia 17 października dzieci z grupy Pszczółek uczestniczyły w warsztatach z gliny prowadzonych przez Pracownię Ceramiczną ,,Madziejka”. Celem zajęć było wykonanie dwóch aniołków przeznaczonych na prezent dla Babć i Dziadków z okazji ich święta. Warsztaty podzielone były na 2 części, między dwoma zajęciami była trzy-tygodniowa przerwa.
Na początku dzieci dostały po kawałku gliny, zapoznały się z jej właściwościami i sposobem wykonania zadania. Najpierw glinę, podobnie jak plastelinę trzeba było wyrobić i uformować sukienki aniołków. Następnie sukienki wygładzaliśmy opuszkami palców zmoczonymi w wodzie. Jak już korpus aniołków był gotowy, również za pomocą wody doklejaliśmy skrzydełka i głowy. Niektóre aniołki patrzyły na nas prosto, a niektóre z profilu. Wszystkie jednak delikatnie się uśmiechały. Potem bawiliśmy się we fryzjerów. To dopiero była frajda. Każdy z nas samodzielnie i wg własnej wyobraźni formował na głowie aniołków dowolne fryzury. Jedne miały włosy dłuższe, inne krótsze, a jeszcze inne niesamowitą burzę loków lub kręcone kędziorki. Wszystkie jednak wyglądały fantastycznie. Kolejno formowaliśmy z gliny po cztery wałeczki, z których powstały ręce. Na zakończenie każdy z nas dla jednego aniołka ulepił serce, a dla drugiego kwiatka. Te akcesoria oczywiście wręczyliśmy aniołkom do rąk. Na tym też zakończył się pierwszy etap naszej pracy. Panie prowadzące warsztaty ostrożne zapakowały nasze wytwory i zabrały je do Pracowni Ceramicznej, by tam je wysuszyć i wypiec w specjalnym piecu.
14 listopada podczas drugiej części warsztatów zajęliśmy się zdobieniem sukienek aniołów. W specjalnych pojemniczkach rozprowadzaliśmy farby najpierw niebieską, potem złotą i różową. Nadaliśmy barwę złotą włosom aniołków, a następnie malowaliśmy z zapałem sukienki na niebiesko, a serduszka, kwiaty i skrzydełka na różowo. Sukienki ozdabialiśmy specjalnym brokatem, uzyskując efekt połyskującej szaty. Na koniec cieniutkim pędzelkiem malowaliśmy białe kropeczki by przywołać zimową aurę. Aniołki urzekły nas swym wdziękiem, prostotą i subtelnością. Mamy nadzieję, że spodobają się naszym Dziadkom!


 
Powrót