Wydarzenia

Świetliki w Muzeum Etnograficznym.

Wiosenne nastroje oprócz budzącej się do życia przyrody, kojarzą się także z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych połączonych nierozerwalnie z tradycja i kultura polską. Dlatego grupa Świetlików wybrała się 8 marca do Muzeum Etnograficznego. Chcieliśmy z bliska poznać zwyczaje wielkanocne i wielkopostne obchodzone w polskiej wsi sto, a nawet sto pięćdziesiąt lat temu. Pani przewodniczka pokazała nam jak kiedyś wyglądała izba w wiejskiej chacie i opowiedziała jak mieszkali w niej kiedyś ludzie. Wyjaśniła nam co jadało się w okresie Wielkiego Postu i jak przygotowywano się do Wielkanocy. Potem każdy z nas otrzymał palmę i zaniósł ją na symboliczne pole. Następnie mogliśmy obejrzeć drewniane zabawki w ludowym stylu. Były bardzo interesujące. Obserwowaliśmy także modelową pisankę. Dowiedzieliśmy się co oznaczają na pisankach motywy ryby, kogucika, liścia i… próbowaliśmy je odnaleźć na ukrytych pisankach. Na końcu samodzielnie wykonaliśmy przestrzenne Wielkanocne kartki świąteczne.


 
Powrót