Realizację tematu tygodniowego „Muzyka wokół nas” rozpoczęliśmy od spotkania z Tatą Ignacego z naszej grupy, który kocha muzykę, muzykowanie, tworzenie etc… Spotkania odbyły się w lutym, dwukrotnie. Podczas pierwszego spotkania poszukiwaliśmy rozwiązania na drodze doświadczeń z wykorzystaniem pudełka z tworzywa sztucznego i rzemyka dla postawionego problemu: ”Skąd się bierze dźwięk?”, ”Czy dźwięk można usłyszeć?”, „Co to jest muzyka?” „Jak działa pudło rezonansowe?”. Wytwarzaliśmy dźwięki, przysłuchiwaliśmy się brzmieniu struny wprowadzonej w wibracje za pomocą naszych dłoni lub palców. Próbowaliśmy rozwikłać zagadkę: co ukryło się w tajemniczym pudełku, przyniesionym przez tatę Ignacego. Odkrywaliśmy przedmioty codziennego użytku, które wydawały dźwięki poprzez uderzanie, pocieranie, stukanie. Rozmawialiśmy o różnych rodzajach instrumentów. Pan Kamil zaprosił nas na hol przedszkola, gdzie mieści się pianino. Ściągnął korpus w kształcie prostokąta z pianina i naszym oczom ukazały się pionowe struny i mechanizm młoteczkowy. Byliśmy zafascynowani, kiedy Pan Kamil zaczął grać na pianinie, a my obserwowaliśmy pracę strun i młoteczków. Rozpoznawaliśmy dźwięki wysokie oraz niskie. Sami mieliśmy okazję stworzyć niepowtarzalne melodie.
Podczas drugiego emocjonującego spotkania sprawdzaliśmy natężenie dźwięku podczas doświadczeń z pudełkiem z tworzywa i przymocowaną do niego grubą sznurówką. Mogliśmy poczuć klimat podczas koncertu w Filharmonii, kiedy Pan Kamil zgasił światło w sali, pozostawiając oświetlenie skierowane na scenę, następnie zademonstrował strojenie skrzypiec, pytając- co robią muzycy tuż przed koncertem? Odpowiedzieliśmy: „stroją instrumenty”. Usłyszeliśmy brzmienie skrzypiec i pianina elektrycznego. Dowiedzieliśmy się, jak można stworzyć efekty akustyczne dla oddania odgłosów związanych ze zjawiskami atmosferycznymi: deszczem, burzą, wiatrem, słońcem… Próbowaliśmy rozwiązywać zagadki muzyczne pt. „Jaka to melodia?” oraz opowiedzieć o swoich skojarzeniach związanych z wysłuchanym utworem.
Stworzyliśmy prawdziwą orkiestrę grając na werblach i innych instrumentach muzycznych dostępnych w przedszkolu do melodii „W murowanej piwnicy”. Pan Kamil wykonał ten utwór na skrzypcach, a my zagraliśmy w podanym przez niego rytmie na instrumentach. Mieliśmy niepowtarzalną okazję aby stworzyć własne kompozycje i zagrać na syntezatorze. Wykonaliśmy ćwiczenie wykorzystując wyliczankę „Siała baba mak” w podanym przez Pana Kamila tempie, aż dostrzegliśmy podobieństwo do dźwięku wydawanego przez perkusję. To było niezwykle ciekawe i inspirujące spotkanie, które dostarczyło nam wielu wrażeń i rozbudziło wrażliwość muzyczną. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!