Wydarzenia

Legenda o Lajkoniku – Warsztaty z przewodnikiem.

W poniedziałek 25 marca nasze przedszkole  odwiedził pan Tomasz Skalik – znany przewodnik po Krakowie i animator. Poprowadził on w grupach: Krasnoludki, Pszczółki, Słoneczka i Sowy warsztaty dla dzieci „Świat Lajkonika”. Opowiadał o Lajkoniku, który jest jednym z głównych symboli Krakowa. Dzieci w bardzo przejrzysty i pokazowy sposób poznały historię Konika Zwierzynieckiego, który jest jednym z głównych symboli Krakowa. Przemarsz Lajkonika ulicami miasta to zwyczaj kultywowany od wieków w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała.

Legenda z nim związana sięga historycznych wydarzeń z 1287 roku. Pod miasto niepostrzeżenie zakradły się wówczas tatarskie wojska.Tatarzy postanowili przenocować nad Wisłą, w pobliżu wsi Zwierzyniec, aby z samego rana przystąpić do ataku na miasto. Tam też spostrzegli ich flisacy, zwani także włóczkami. Napadli na śpiących Tatarów, ratując w ten sposób miasto przed grabieżą. Następnie przebrali się w azjatyckie stroje i wjechali na koniach do miasta, budząc początkowo przerażenie, później zaś radość mieszkańców. Burmistrz Krakowa ogłosił wówczas, że na pamiątkę tego wydarzenia raz do roku do miasta wjeżdżał będzie flisak przebrany za chana tatarskiego na czele orszaku krakowskich włóczków. Współcześnie podczas tradycyjnego pochodu ze Zwierzyńca na Rynek Główny Lajkonik rozdaje buławą razy – na szczęście!

W trakcie warsztatów dzieci na własne oczy mogły zobaczyć jak wyglądali flisacy oraz wojownicy tatarscy, którzy najechali na Kraków. Przedszkolaki były przebierane w kolorowe stroje za: flisaków, tatarów, krakowiaków i krakowianki. Pan Tomasz zademonstrował taniec Lajkonika z buławą oraz przemarsz po sali wszystkich uczestników zabawy w rytmie tradycyjnej piosenki „Lajkoniku, laj, laj…” Dzieciom warsztaty bardzo się podobały, bo były pełne aktywności i zabawy. Bardzo dziękujemy za ciekawe przedstawienie krakowskiej legendy.

Krasnoludki

Pszczółki

Słoneczka


 
Powrót