Wydarzenia

Jordania – kraj naszego wolontariusza Ala’a

W dniach 18-19 kwietnia dzięki naszemu wolontariuszowi Ala’a mogliśmy chociaż na chwilę przenieść się do Jordanii. Przygotowana została prezentacja, z której mogliśmy się dowiedzieć, że Jordania to państwo niedużych rozmiarów, położone na Bliskim Wschodzie w Azji południowo -zachodniej. Jordania sąsiaduje z Izraelem, Palestyną, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską a
stolicą Jordanii jest Amman, która jest najludniejszym miastem oraz centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym tego kraju.
U podnóża wzgórza, na którym stoi starożytna cytadela Ammana znajduje się odrestaurowany rzymski amfiteatr, gdzie latem odbywają się koncerty i przedstawienia plenerowe.
Mężczyźni jak i kobiety podczas ważnych dla nich uroczystości noszą charakterystyczne stroje. Mieliśmy okazje zobaczyć na własne oczy ponieważ Ala’a przywóz taki właśnie strój ze sobą z Jordanii. Dowiedzieliśmy się, że kuchnia i potrawy przyrządzane w Jordanii zawierają dużo przypraw i są bardzo aromatyczne. Nasz wolontariusz przygotował razem z nami ciasteczka wg tradycyjnej rodzinnej receptury, które nazywają się ma’amoul. Krok po kroku Ala’a przygotowywał ciasto jednocześnie opisując wszystkie produkty użyte w tym przepisie. Na koniec wszystkie dzieci pomagały w robieniu nadzienia daktylowego i wkładaniu ciasta do ręcznie robionych drewnianych foremek. Owe ciastka świąteczne, zwyczajowo pieczone są na Ramadan, a najczęściej na święto kończące Ramadan, czy na Wielkanoc. Oczywiście po upieczeniu wspólnie degustowaliśmy ciasteczka. Nauczyliśmy się również podstawowych kroków tańca regionalnego który tańczony jest na rożnych uroczystościach. Na koniec dzieci przygotowały flagę Jordanii.


 
Powrót