Cztery pory roku w naszym ogrodzie.

Samorządowe Przedszkole nr 121 z Oddziałami Integracyjnymi posiada duży ogród wokół przedszkola z bogatym drzewostanem . Pragniemy  by nasz ogród przedszkolny służył dzieciom nie tylko do swobodnych i zorganizowanych zabaw ale również był miejscem edukacji przyrodniczo – ekologicznej. Prowadzone prace termomodernizacji   spowodowały zniszczenie zieleni wokół budynku.

Po zakończeniu remontu  podjęto prace rewitalizacyjne ogrodu (głównie trawnik). Chcemy kontynuować budowanie przyrodniczej ścieżki edukacyjnej. W ubiegłych latach udało się nam założyć „kącik wiosenny” – na ogrodowej górce zostały posadzone krokusy i żonkile. Obok górki lilak i forsycja.

Latem cieszył oczy pas „łąki kwietnej”(obecnie całkowicie zniszczony z powodu prac remontowych), oraz piwonie i krzaczki krzewuszki zasadzone przez dzieci pod opieką nauczycielki.

Jesienią dzieci chętnie podziwiają jarzębinę i zbierają żołędzie pod dębem. Zadbaliśmy o powiększenie  jesiennego kącika. Pielęgnujemy dwa młode orzechy włoskie oraz leszczynę zwykłą i czerwoną.Zostały posadzone również  wrzosy.

Zimą dzieci dokarmiają ptaki, obserwują je jak gromadzą się przy licznych karmnikach. Koło karmników posadziliśmy  dwa młode krzewy derenia jadalnego, by ptaki miały prawdziwą stołówkę. Przed nami wielkie plany. Ze środków budżetowych przedszkola została zakupiona przenośna mini szklarnia  oraz stacja meteorologiczna. Planujemy zorganizowanie kącika do hodowli warzyw, ziół i kwiatów, tak by każda grupa miała swoją skrzynię. A przy odnowionej łące kwietnej umieścić domki dla motyli. Mamy zamiar posadzić kilka drzew owocowych, by dzieci mogły obserwować ich wiosenne kwitnienie i późniejsze dojrzewanie owoców a po jesiennych zbiorach oddały się degustacji. Równocześnie będziemy budować ścieżkę sensoryczną. O wszystkich naszych działaniach będziemy informować na naszej stronie internetowej.


 
Powrót