Wydarzenia

Wycieczka do Dąbrowy – Odkrywcy, Świetliki

Przedszkolaki z grup Odkrywcy i Świetliki byli na wycieczce w gospodarstwie edukacyjnym w Dąbrowie w okolicach Niepołomic. Pobyt rozpoczął się od najważniejszego punktu każdej dobrej wycieczki tj. wyciągnięcia z plecaków smakołyków zapakowanych przez rodziców. Po zaspokojeniu ciekawości i apetytów dzieci dowiedziały się, z czego i jak powstaje chleb. Miały okazję obejrzeć zboża jeszcze niewymłócone w kłosach. Gospodyni razem ze swoją pomocnicą na oczach dzieci zarobiły ciasto na chleb i zaprosiły dzieciaki do pracy. Zadaniem było zrobienie masła w drewnianej maselnicy. Wszyscy ochoczo wyrabiali masło, dzieciom pomogły też ich Panie. Po ciężkiej pracy przyszła pora na degustację. Wszyscy zajadali się chlebem z masłem, wiejskim serem białym lub domowym dżemem. Następną atrakcją było formowanie z wyrośniętego już ciasta chlebków, które później dzieci zabrały do domu. Pan gospodarz zabrał nas na przejażdżkę na wozie ciągniętym przez traktor. W trakcie tej podróży odwiedziliśmy pasącą się krowę Malinę, oglądaliśmy posiane zboża ozime a bystre oczy mogły wypatrzeć ambonę pod lasem.  Byliśmy także w oborze gdzie widzieliśmy króliki, koty, ciele oraz stare urządzenia wykorzystywane do pracy w gospodarstwie. Duże zainteresowanie wzbudziły także kury spacerujące za ogrodzeniem. Wycieczka była bardzo udana, chociaż pogoda nas nie rozpieszczała.


 
Powrót