Warsztaty bursztynnicze

Dnia 25 maja dzieci z grupy Odkrywców i Sów uczestniczyły w warsztatach o bursztynach. Podzielone one były na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich dzieci dowiedziały się, że bursztyn to nic innego, jak kopalniana żywica pochodząca z drzew iglastych. Na świecie znanych jest około 60 odmian bursztynu. Oprócz tych znanych, z nad  Bałtyku: złotych i żółtych barw,  bursztyny mogą również przybierać niecodzienne kolory – niebieski, zielony, mlecznobiały, czerwony, bądź czarny. Dzieci dowiedziały się, że bursztyn to materiał popularny, ciekawy i wartościowy na tyle, że urosło wokół niego wiele legend. Służy jako surowiec do produkcji biżuterii i nie tylko. Ceniony jest również jako składnik perfum i lekarstw. Wiele kultur uważało go za amulet ochronny i leczniczy. Jest bardzo lekki i łatwy do obróbki. Wykorzystywany jest także do produkcji rzeźb i innych dzieł sztuki. Niektóre kawałki bursztynu zawierają inkluzje, czyli zamknięte w sobie szczątki roślin i zwierząt, takie jak insekty, pajęczaki i krople krwi dinozaurów. Dzieci miały je okazje zobaczyć na fotografiach i obrazkach, Te inkluzje są szczególnie cenne dla naukowców, którzy mogą na ich podstawie odtworzyć dawne środowiska naturalne i historię życia na Ziemi.
W drugiej części warsztatów przedszkolaki ozdabiały serca gipsowe i serca ze sklejki drobnymi bursztynami w połączeniu z różnego rodzaju muszelkami. Wytwory swoich prac wręczą swoim najbliższym dniu Święta Rodziny.

Odkrywcy

Sowy