Wydarzenia

W świecie instrumentów – spotkanie z tatą Adasia

W czwartek 9 marca w naszej grupie odbyły się niezwykłe zajęcia. Tata Adasia G. p. Marian przyniósł ze sobą mnóstwo instrumentów, aby bliżej o nich opowiedzieć oraz na nich zagrać.  Pokaz rozpoczął od instrumentu, który nazywa się drumla. Dowiedzieliśmy się, że nawet tak niepozorny kawałek metalu przyłożony do ust może wydawać bardzo ciekawe dźwięki. Drugim instrumentem bardzo popularnym i często spotykanym w naszych domach była harmonijka. Pan zademonstrował różne sposoby grania na niej oraz pokazał, w jaki sposób można uzyskiwać wysokie i niskie tony. Następnym instrumentem, który p. Marian szczegółowo opisał był flet poprzeczny. W trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się jak ważne jest dbanie o instrumenty, ich czyszczenie oraz ich właściwe przechowywanie. W kolejnym instrumencie okazało się, że kryje się wiele zwierząt i jest to instrument z duszą. Chodziło o skrzypce, które oprócz tego, że pięknie wyglądają oraz grają to ich elementy mają ciekawe nazwy takie jak: ewka, ślimak, główka, gryf, motylki. Smyczek natomiast składa się ze szpica, włosia i skuwki. Poznaliśmy historię powstania ukulele oraz bardzo dużo nowych słów związanych z muzyką takich jak: akord, szarpanie, akompaniament. Została także zaprezentowana budowa gitary, na której p. Marian zagrał jeden utwór, ale w różnych stylach.  Ostatnim instrumentem był akordeon, który okazał się dla dzieci najbardziej interesujący. Każdy mógł spróbować swoich sił i coś na nim zagrać. Na zakończenie usłyszeliśmy utwór Polonez Pagińskiego.

Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wiedzy i umiejętności taty Adasia. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za przyjście i przekazanie nam tylu cennych informacji dotyczących instrumentów.


 
Powrót