Wydarzenia

Świetliki poznają strój krakowski.

W ostatnim tygodniu lutego w grupie Świetlików poznawaliśmy nasze miasto Kraków. W ramach tematu „Kraków -moje miasto” poznawaliśmy legendy krakowskie, symbole naszego miasta oraz najważniejsze zabytki. Uczyliśmy się tańczyć krakowiaka. W czwartek 24 lutego Pani Beatka pokazała nam prawdziwe krakowskie stroje regionalne. Dowiedzieliśmy się jak nazywają się poszczególne części stroju krakowianki i krakowiaka który zaprezentowali nam Hania i Krzyś z naszej grupy. Bogatsi o zdobytą wiedzę ubraliśmy lalki-wycinanki w stroje krakowskie i podziwialiśmy galerię strojów. Ułożyliśmy także w zespołach puzzle które okazały się portretami par w krakowskim stroju ludowym. Na koniec obejrzeliśmy prezentację o Krakowie. Z której dowiedzieliśmy się o lokalnych tradycjach takich jak „Pochód Lajkonika” i ” Parada Smoków”. Wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i wiemy dlaczego utwór w pewnym momencie się urywa. Następnego dnia wykleiliśmy na kartce krakowskie czapki rogatywki. powiesiliśmy nasze prace na grupowej tablicy a niektóre z nich pojawiły się na stronie przedszkola w galerii prac. Historia i tradycje naszego miasta są naprawdę bardzo ciekawie.


 
Powrót