Wydarzenia

Święta u wolontariuszy

Nasi wolontariusze Rita, Pablo i Riccardo przygotowali prezentację dla wszystkich dzieci z przedszkola dotyczące tradycji i obrzędów Bożonarodzeniowych w ich krajach. Rita, która pochodzi z Hiszpanii opowiedziała jak 25 grudnia Papa Noel odwiedza dzieci i wręcza im prezenty, ale zwyczaj ten nie jest tak popularny jak w innych krajach. W Hiszpanii, zgodnie z tradycją dzieci oczekują dnia Trzech Króli, aby wręczać sobie prezenty. W Katalonii mają swoją specyficzną, świąteczną tradycję świąteczną Caga Tio – kłodę ozdobioną twarzą i nogami, która jest trzymana w domu lub ogrodzie i przykryta kocem, aby nie zmarzła. Nazywa się „Caga Tió”. W Boże Narodzenie katalońskie dzieci uderzają w niego patykiem, śpiewając pieśń, w której proszą o słodycze. Potem odrywają koc i znajdują cukierki, na które liczyli!
Pablo również pochodzi  z Hiszpanii jednak z innego regionu i nie wszystkie tradycje są podobne. Ciekawą informacją była ta dotycząca sylwestra. Kiedy zegar odlicza do Nowego Roku, na każdym placu miejskim i każdym domu w Hiszpanii ludzie zamiast szampana trzymają…  garść 12 winogron. 3… 2… 1… Zamiast krzyczeć „Szczęśliwego Nowego Roku!”, Hiszpanie są zajęci jedzeniem dwunastu winogron zanim zegar wybije 12 razy. Jeśli nie uda ci się zjeść ich wszystkich, mówią, że będziesz miał pecha w następnym roku. Na wszelki wypadek warto wziąć udział w tej tradycji.
Riccardo pochodzi z Włoch, który jest krajem katolickim, a święto Bożego Narodzenia jest jednym z największych świąt religijnych w roku. Tradycja nakazuje żeby spędzać je w gronie rodziny, jednocząc się, szczególnie przy stole podczas wesołego ucztowania. Wiele włoskich zwyczajów związanych ze świętami jest bardzo podobnych do polskich. Włosi przygotowują szopki, chodzą na pasterkę, a w wigilię nie jedzą mięsa. Za to na ich stołach oprócz ryb królują krewetki, ośmiornice, małże i inne skorupiaki.


 
Powrót