Wydarzenia

Surykatki w przedszkolu.

W czwartek 29 lutego nasze przedszkole odwiedziły dwie bardzo sympatyczne surykatki. Przyjechały do nas wraz ze swoim właścicielem, który bardzo ciekawie opowiadał nam o ich przyzwyczajeniach. Dowiedzieliśmy się gdzie w naturze mieszkają surykatki, czym się odżywiają, a także jakie są ich zwyczaje. Te niewielkie zwierzaki są bardzo popularnymi mieszkańcami zoo. W warunkach naturalnych surykatki występują tylko w Afryce Południowej. Żyją na terenach pustynnych. Dają się łatwo oswoić, co wykorzystują zarówno tubylcy, jak i turyści. Mało kto jednak wie, że surykatki są doskonale zorganizowaną grupą drapieżników. 

Dorosłe surykatki to niewielkie zwierzęta. Dorastają do 29 cm długości bez ogona. Masa ciała nie przekracza jednego kilograma. Smukłe ciało pokryte jest miękkim futerkiem. Na wierzchu jest obfite, jasnopopielate w czarne pręgi. Od spodu ciemniejsze, a sierść jest skąpa. Ogon jest ciemnożółty, długi z czarną końcówką. Surykatki mają palce zakończone długimi i ostrymi pazurami. Wokół oczu mają ciemne obwódki. Chronią one ich wzrok przed słońcem, co przydaje się w pustynnym klimacie. Dowiedzieliśmy się, że surykatki prowadzą dzienny tryb życia. Mieszkają w norach lub skalnych szczelinach. Podziemne korytarze mogą kopać nawet 2 metry pod ziemią. To bardzo głęboko. Życie surykatek toczy się w bliskich okolicach ich bezpiecznych kryjówek. Nigdy się od nich za bardzo nie oddalają. To płochliwe zwierzątka. Nastawione są raczej na ucieczkę. Gdy jednak surykatki muszą, to potrafią skutecznie atakować dużo większe zwierzę. Doskonale ze sobą współpracują. W tym jest ich siła.

Te towarzyskie zwierzaki wniosły wiele radości do każdej grupy. Potrafiły chodzić po ramionach właściciela, po plecach i karku. Jedna z nich próbowała nawet zaglądać do ucha swojego właściciela.  Z ciekawością rozglądały się również po każdej sali, a my przedszkolaki mogliśmy je nawet pogłaskać.

Krasnale

Pszczółki

Słoneczka

Sowy


 
Powrót