Wydarzenia

Spotkania ze zwierzętami – szynszyla i królik.

We wtorek 26 marca, w ramach warsztatów przyrodniczych nasze przedszkole odwiedziły puchate, mięciutkie zwierzęta – szynszyla i królik. Wszystkie przedszkolaki miały więc niesamowitą okazję zapoznać  się z ich wyglądem, sposobem życia i funkcjonowania tych zwierząt w środowisku przyrodniczym.

Szynszyle to małe zwierzęta, które żyją bardzo długo. Na wolności jest to około 8 – 10 lat, natomiast w warunkach domowych, przy dobrej opiece długość ich życia wynosi 15 – 20 lat. Dowiedzieliśmy się, że szynszyle bardzo lubią dbać o wygląd i higienę. Dla zachowania odpowiedniej czystości swojego futerka kąpią się w pyle wulkanicznym. Jest to jedno z podstawowych, naturalnych zachowań, które jest konieczne dla zachowania ich dobrostanu psychicznego. Ciekawostką było to, iż szynszyle rodzą się już z sierścią i zębami. Wzrost ich zębów zaczyna się jeszcze przed narodzinami, a wkrótce po nich młode szynszyle zaczynają próbować stałego, twardego pokarmu. Szynszyle swoje nory budują nieopodal skał. Głównym pokarmem szynszyli są zioła i trawy. Preferują pokarm bogaty w włókno, nie przepadają za nasionami i strąkami rodzimej roślinności. Szynszyle są zwierzętami silnie stadnymi i społecznymi. Na wolności żyją w koloniach liczących od kilku do kilkuset osobników. Mają bardzo bogatą wokalistykę. Porozumiewają się wydając szeroką gamę dźwięków. Ich największa aktywność przypada od późnych godzin wieczornych do wczesnego ranka.

Opiekun zwierząt zaprezentował nam również ślicznego, białego królika w czarne łatki. Trzeba przyznać, że był niesamowicie urokliwy. Dowiedzieliśmy się, że króliki to zwierzęta, które nie zajmują dużo miejsca. To właśnie dlatego często można spotkać je w mieszkaniach o małych powierzchniach. Podstawą żywienia każdego królika jest siano. Jednak są to zwierzęta, które lubią banany i warzywa. Pełnią one istotną rolę w ich codziennym żywieniu, jednak nie ma co przesadzać z ich nadmierną ilością. Zęby królika, podobnie jak szynszyli rosną przez całe życie. Właściciel musi to jednak kontrolować, aby zwierzak miał szansę na ich starcie.  Radość u królików objawia się w charakterystyczny sposób. Królik skacze jak szalony, a na dodatek jego ciało wygina się w różnych kierunkach. Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że ich pupil postanowił zostać akrobatą. Są to zwierzęta, które widzą w promieniu 360 stopni dookoła głowy z wyjątkiem tego, co znajduje się przed ich nosami. Jest to jedyne martwe pole, którego zwierzęta te nie są w stanie dostrzec. Mimo że króliki to zwierzęta kojarzone głównie z hodowlą, to jednak znaczna ich część żyje na wolności.

Ogromną radość wszystkim dzieciom sprawiła możliwość pogłaskania zwierząt.  Byliśmy pod dużym wrażeniem uroku królika i puszystej sierści szynszyli. Bardzo dziękujemy za pouczającą lekcję.

Krasnoludki

Pszczółki

Zuchy

Słoneczka

Sowy


 
Powrót