Wydarzenia

,,Przedszkolaki Szlakiem Krakowskich Kopców” – Kopiec Wandy – Odkrywcy, Sowy

Dnia 28 września przedszkolaki z grupy Odkrywców i Sów po raz trzeci wyruszały „Szlakiem  Krakowskich kopców”. Tym razem wycieczka odbyła się na Kopiec Wandy. Oczywiście tak jak poprzednio wraz z panią przewodnik dotarliśmy tam podstawianym autobusem MPK. Pogoda bardzo nam sprzyjała. Na miejscu dowiedzieliśmy się, ze Kopiec Wandy zbudowany został prawdopodobnie około VII – VIII wieku, według legendy, jako mogiła Wandy – córki księcia Kraka, założyciela miasta. Według przekazów i podań Wanda nie zgodziła się na małżeństwo z księciem niemieckim i aby nie narażać poddanych na jego zemstę, rzuciła się w nurt Wisły. W miejscu, gdzie z rzeki wyłowiono jej ciało, usypano kopiec. Nazwany był Mogiłą i stąd też nazwa wioski, która leżała u podnóża kopca. Dawniej na szczycie stała figura Wandy, a na cokole można było odczytać po łacinie opis jej czynu. Z czasem zarówno figura jak i napisy, uległy całkowitemu zniszczeniu.  Pod koniec XIX wieku na szczycie postawiono marmurową rzeźbę orła według projektu Jana Matejki. Dziś kopiec Wandy znajduje się na terenie Nowej Huty i jest najmniejszym z krakowskich kopców, liczy 14 metrów wysokości, znajduje się w pobliżu bramy głównej Huty imienia Tadeusza Sendzimira.

Odkrywcy

Sowy


 
Powrót