Wydarzenia

Projekt „Po drugiej stronie dnia”

Na prośbę Wydziału Edukacji zapraszamy Państwa do zapoznania się z projektem fundacji „Budzenie Pasji”.

„Po drugiej stronie dnia” to projekt będący ogólnopolską inicjatywą mającą na celu minimalizowanie negatywnych skutków pandemii w zakresie zdrowia psychicznego szczególnie w grupie osób z niepełnosprawnościami, a także wśród osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Projekt jest objęty patronatem honorowym Pana Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Poniżej znajdą Państwo więcej informacji na temat projektu oraz filmu.

Wraz z Teatrem EXIT zrealizowany został film pt. ’’Po drugiej stronie dnia’’, którego scenariusz oparty jest na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Jego premiera odbędzie się 7 czerwca o godz. 19.00 w Krakowskim Teatrze Nowa Łaźnia..

 

„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę osób z niepełnosprawnościami – tych mianowicie, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Jego twórcę – Macieja Sikorskiego zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą stworzyły w latach 2015-2016 w Szpitalu Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa ma ułatwić zrozumienie ich samych i ich problemów, oraz sytuacji po opuszczeniu Szpitala. To oni opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści. Scenariusz oparty został na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki  przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku światłu zdrowienia.  Teksty nie są jednak wzięte od Dantego lecz z cytatów z opowieści o chorowaniu leczeniu i zdrowieniu i wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy Filmu odpowiedzieli Rafał Siwek i Michał Koterski, którzy wystąpili obok aktorów Teatru „Exit” i współtwórców wystawy „Uważaj na głowę”. Po premierze filmu, która będzie miała miejsce w teatrze Łaźnia Nowa w poniedziałek 7 czerwca 2021 r. o godz. 19.00 będzie miała miejsce dyskusja z udziałem twórców filmu oraz najważniejszych osób zajmujących się w kraju problemem wsparcia osób z niepełnosprawnościami – Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Prezesa PFRON.

Projekt „Po drugiej stronie dnia” to jednak nie tylko film. Aby pomóc osobom z niepełnosprawnościami wynikającymi z doświadczenia kryzysu psychicznego, Stowarzyszenie „Uważaj na głowę” przygotowuje cykl podcastów z opowieściami o chorowaniu i zdrowieniu, w tym także tych, które zdobyły nowych zawód – asystenta zdrowienia. Ich misją jest wspieranie osób z doświadczeniem kryzysu – także tych, których kryzys nasilił się lub powrócił w  czasie pandemii. W ramach projektu przeszkolono 40 asystentów zdrowienia w zakresie prowadzania grup samopomocowych.

Wszystkie działania są finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Wstęp wolny – ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o zgłoszenia na adres kamil.syc@teatrexit.pl lub tel. +48 788 43 48 23

 

Zapraszamy na:

http://podrugiejstroniednia.pl/

https://www.facebook.com/budzeniepasji

https://www.facebook.com/events/873851369831488?ref=newsfeed

https://www.youtube.com/uwazajnaglowe

 

Z poważaniem,

Fundacja Budzenie Pasji


 
Powrót