Wydarzenia

„Pochód Lajkonika” – warsztaty z Muzeum Narodowym

16 maja w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty „Pochód Lajkonika”, wzięły w nich udział wszystkie grupy. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało ciekawe zajęcia, na których przedstawiono historię starego obrzędu jakim jest Pochód Lajkonika, jak i postaci samego Lajkonika.

 W trakcie warsztatów dzieci wysłuchały legendy o Lajkoniku, poznały historię pochodu Lajkonika oraz charakterystyczne atrybuty, muzykę oraz stroje związane z tym wydarzeniem. Orszak Lajkonika zgodnie z tradycją tworzą Włóczkowie, Tatarzy i kapela „Mlaskoty”. Stroje, które przywdziewają są stylizowanymi ubiorami dawnych wojowników tatarskich oraz ludu i mieszczaństwa krakowskiego. Owe stroje zostały zaprezentowane na warsztatach przez Panów, którzy już od wielu lat uczestniczą w Pochodzie Lajkonika. Następnie dzieci razem z Panią omówiły strój Lajkonika oraz miały okazję bliżej się mu przyjrzeć, przymierzyć go oraz zatańczyć taniec lajkonika z buławą.

Podczas drugiej części warsztatów dzieci wykonały turban – czapkę lajkonika ściśle według wzoru przygotowanego przez muzeum, następnie dekorowały wg własnego pomysłu.
W imieniu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zapraszamy wszystkie dzieci oraz rodziców do udziału w Pochodzie Lajkonika, który odbędzie się 6 czerwca.

Krasnale i Pszczółki

Sowy


 
Powrót