Wydarzenia

Orkiestra Wojskowa – Koncert kolęd

Przedszkole odwiedziła Orkiestra Wojskowa z jednostki  przy ul. Wrocławskiej. Przedszkolaki miały okazję posłuchać koncertu kolęd oraz poznać instrumenty na których grali muzycy. Dwójka dzieci mogła również dyrygować tej wspaniałej orkiestrze. Serdecznie dziękujemy tacie Łucji z grupy Krasnoludków, który jest członkiem orkiestry i który zaproponował występ w naszym przedszkolu. Koncert był wspaniały. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim żołnierzom.

Poniżej przedstawiamy kilka informacji (zaczerpniętych z konta na Facebook’u) o Orkiestrze Wojskowej w Krakowie.

Orkiestra Wojskowa w Krakowie jest najstarszą orkiestrą wojskową w Polsce. Powstała w lutym 1919 roku przy 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. 5 lat później została przekształcona w Orkiestrę Reprezentacyjną Dowództwa Okręgu Korpusu Nr V. W 1924 r. zdobyła „Mistrzostwo Orkiestry Armii” – tytuł nadawany najlepszej orkiestrze WP. Orkiestra uczestniczyła w uroczystościach związanych z wizytami gości zagranicznych (np. marszałka Francji Focha, króla Rumunii Ferdynanda i wielu innych) jak również brała udział w licznych wydarzeniach artystycznych nie związanych z wojskiem.
Po wojnie, w styczniu 1946 w Krakowie, w koszarach przy ulicy Wrocławskiej ulokowany został 16. Kołobrzeski Pułk Piechoty. Orkiestrę pułkową utworzono już lipcu 1945 roku, gdy pułk stacjonował jeszcze w Nowym Targu. W 1953 r. orkiestra została wzmocniona kadrowo i przemianowana na Orkiestrę Garnizonu Kraków. W roku 2011 po kolejnych zmianach struktur WP otrzymała samodzielną nazwę Orkiestry Wojskowej w Krakowie.
Orkiestra w “bordowych beretach” wielokrotnie występowała za granicą na międzynarodowych festiwalach i rozmaitych uroczystościach, m. in. w Antwerpii, Modenie, Brukseli, Wiedniu, Budapeszcie, Debreczynie, Sewastopolu, Birmingham, Arnhem, Albertville, Ołomuńcu, Hamburgu, Dortmundzie, Bremerhaven i innych. W lipcu 1999, z okazji 50-lecia powstania NATO, zespół reprezentował w Brukseli trzy nowo przyjęte kraje członkowskie. 

W orkiestrze służy 41 żołnierzy zawodowych. Dowódcą orkiestry jest mjr Dariusz BYLINA, funkcję asystenta dowódcy pełni st. chor. sztab. Piotr ŁUKASIK, z buławą tamburmajora występuje st. chor. Tomasz STRONIAS a stanowisko szefa orkiestry piastuje chor. Tomasz Pierwoch.

 


 
Powrót