Wydarzenia

„Misiowe laboratorium czterech żywiołów” – Odkrywcy

Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury – Modułu V- „Misiowe laboratorium czterech żywiołów”.

Grupa odkrywców przystąpiła do akcji Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury – Modułu V” Misiowe laboratorium czterech żywiołów”.

Tym razem dzieci były obserwatorami czasami  uczestnikami eksperymentów i doświadczeń prowadzonych przez nauczycieli w przedszkolu według następujących kategorii: ogień, ziemia, woda, powietrze. Wszystkie doświadczenia przeprowadzane były na podstawie propozycji podanych przez Misiową Mamę.

Podczas jednego z eksperymentów udało nam się wywołać deszcz, wykonaliśmy również ciecz nienewtonowską  oraz staraliśmy się przekonać czy  woda potrafi się przemieszczać? Tego typu doświadczenie, którego efekty, chociaż długo wyczekiwany bardzo nas zachwyciły.

Do każdego żywiołu dzieci wraz z nauczycielem przyporządkowały odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Efektem  finalnym było stworzenie „Księgi eksperymentów Małego Misia”. Zajęcia przyniosły dzieciom dużo radości oraz mnóstwo ciekawych informacji. Na koniec każde dziecko które uczestniczyło w doświadczeniach otrzymało dyplom „Odkrywcy tajemnic” świadczący o rozwijaniu zainteresowań nauką i techniką.

Dzieci dowiedziały się w jaki sposób kurczy i rozszerza się powietrze. Do przeprowadzenia eksperymentów wykorzystano: piłeczkę pingpongową, szklaną butelkę z balonem, sodę oczyszczoną i ocet. Zachwytom i podziwom nie było końca. W wyniku poczynionych obserwacji dzieci wraz z nauczycielem wyciągały wnioski. Dowiedziały się, iż gorące powietrze rozszerzając się wypycha zniekształcenia. Podobnie powietrze w balonie ogrzane przez gorącą wodę rozszerza się i balon nałożony na butelkę podnosi się, a w zimnej wodzie kurczy się
i opada. Kolejne eksperymenty dotyczyły ognia. Dzieci dowiedziały się, iż ogień bez dostępu powietrza gaśnie oraz uczestniczyły w powstaniu piany gaśniczej (reakcji chemicznej: mieszaniny sody oczyszczonej i soku z cytryny oraz sody oczyszczonej i octu). To zjawisko wywołało naprawdę duże wrażenie.


 
Powrót