Wydarzenia

Fizyka dla smyka.

3 czerwca przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wzięły udział w zorganizowanych w naszym przedszkolu pokazach naukowych : ”Fizyka dla Smyka: tajemnice wody”. Podczas doświadczeń dzieci przekonały się, że woda przyjmuje kształt naczyń, rozpuszcza wiele różnych substancji. Mali badacze sprawdzili także od czego zależy, czy określony przedmiot zatonie czy będzie pływał oraz jak wpływa na wodę temperatura i ciśnienie.
Podczas eksperymentowania dzieci obserwowały między innymi jak zachowuje się woda w połączeniu z olejem, co dzieje się z kostką cukru zanurzoną w wodzie ciepłej i zimnej. W trakcie doświadczenia ”znikający atrament” dzieci wnioskowały co wydarzy się podczas połączenia wody ciepłej i zimnej oraz atramentu, a następnie octu lub zamiennie oleju.
„Ośmiorniczka w butelce” – próbowaliśmy rozwikłać zagadkę dlaczego ośmiorniczka zanurzona w butelce potrafi tonąć , wypływać i obracać się wokół własnej osi . Oczywiście wyłącznie dzięki prawom fizyki. Niełatwo było odkryć, że podczas nacisku butelki ośmiorniczka wędruje w górę albo w dół.
„Dlaczego woda nie wyleje się ze szklanki odwróconej do góry dnem i przykrytej kartką?” – wywnioskowaliśmy, że dzieje się tak, ponieważ woda działa swym ciężarem na kartkę. Kartkę natomiast „trzyma” od spodu powietrze. Ciśnie ono tak mocno na kartkę, że nie pozwala oderwać się kartce od szklanki. Siła ta nosi nazwę ciśnienia atmosferycznego.
Kolejne emocjonujące doświadczenie z wykorzystaniem butelki, siatki, wody wykałaczki i gumki . Sprawdzamy czy woda wyleje się z butelki?
W trakcie doświadczenia do butelki wlewamy wodę, nakładamy siatkę, na szyjkę butelki zawiązujemy gumkę, odwracam do góry nogami – obserwujemy czy woda leci z butelki , następnie wkładam y wykałaczki do środka i ponownie sprawdzamy. Z obserwacji wynika, że: woda nie leci z butelki po założeniu siatki, a także nie leci po włożeniu wykałaczek.
Wniosek: Woda utrzymuje się w butelce dzięki cienkiej błonce czyli napięciu powierzchniowemu, utworzonemu z cząsteczek wody między krateczkami siatki. Napięcie powierzchniowe w butelce jest na tyle silne, że utrzymuje wodę nawet po przebiciu go wykałaczką. Dopiero po przechyleniu butelki – cienka błona pęka i woda wylewa się.
Wszystkim eksperymenty bardzo się podobały. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.


 
Powrót