Wydarzenia

Eksperymenty młodego chemika – Odkrywcy

Od drugiej połowy października dzieci z grupy Odkrywców,  co drugi poniedziałek uczestniczą
w eksperymentach młodego chemika prowadzonych przez panią Basię. W listopadzie i grudniu dzieci poznały możliwość uzyskiwania barw, a dokładniej ich rozszczepienia pod wpływem octu lub denaturatu. Dowiedziały się także, że wewnętrzne podciśnienie powietrza przyciąga dwie szklanki jednakowej wielkości. W tym celu do jednej ze szklanek włożono podgrzewacz, który pani Basia zapaliła, a na szklankę położona została zwilżona bibuła, ta z kolei przykryta została druga szklanką. Gdy podgrzewacz zgasł szklanki się złączyły i można je było jednocześnie podnieść. Niezapomniane wrażenie wywarło na nas doświadczenie pod tytułem ,,Pienisty potwór”. W tym celu zmieszany został ocet z sodą oczyszczoną w plastikowej butelce. Powstał wtedy gaz zwany dwutlenkiem węgla. Tworzył on w occie bąbelki gazu, który reagował z dolanym płynem do mycia naczyń. Powstało przy tym tak dużo piany, że wydostawała się ona z butelki –  jak z paszczy potwora w bardzo szybkim tempie. Poza tym dzieci dowiedziały się, że balon można nadmuchać bez użycia ust i pompki do balonów. Wystarczyło tylko mieć przy sobie odrobinę octu, sody oczyszczonej, no i oczywiście plastikową butelkę. I balon na naszych oczach pompował się sam. Ciekawym doświadczeniem było również ,,Jojo” – gdzie kropelki zabarwionego na czerwony kolor octu spadły na dno szklanego naczynia reagując z sodą oczyszczoną i odbijały się w górę dolatując na sam szczyt (do tafli oleju) i znów powracały na dół. Dosłownie jak piłeczka ,,Jojo”. To były ciekawe i pouczające eksperymenty. Ta soda i ten ocet to wiele potrafi… Ale my też wiemy , że samodzielnie nie możemy się tymi składnikami spożywczymi bawić w domu.


 
Powrót