Wydarzenia

Eksperymenty „Młodego chemika” – Odkrywcy

5 kwietnia w czasie eksperymentów ,,Młodego chemika” dzieci z grupy Odkrywców tym razem dowiedziały się co przyciąga magnes, a co nie. W tym celu używając magnesu podejmowały próby przyciągania przedmiotów o rożnych właściwościach. Następnie dzieliły je na dwie grupy: na te przyciągane przez magnes i obojętne. Wniosek był prosty magnes przyciągał tylko przedmioty metalowe. Drugie doświadczenie miało tytuł ,,Tęczowy płyn” Bardzo ciekawi byliśmy, co się pod tym kryje. Do naczynia szklanego pani kolejno wlała: olej, mleko, płyn do mycia naczyń i wodę z kranu. Następnie kilka minut odczekaliśmy i jakie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że płyny ułożyły się w naczyniu w innej kolejności niż były wlewane. Zaobserwowaliśmy oddzielanie się płynów o różnej gęstości, a płyn o największej gęstości opadł na samo dno naczynia. Najlżejszy natomiast okazał się olej. Zawsze był na górze. Kiedy zmieszaliśmy płyny łyżeczką po jakimś czasie znów podzieliły się na warstwy. Oczywiście w zależności od gęstości. Trzecie doświadczenie to ,,Nadmuchany balonik”. Do plastikowej butelki pani wlała ocet i wsypała 3 łyżeczki sody oczyszczonej i szybko na końcówkę butelki założyła balonik. Po zmieszaniu tych dwóch substancji ze sobą powstał gaz, który dostawał się do balonika powodując jego powiększenie się. Z kolei po ściągnięciu balonika z butelki wydostawało się bardzo dużo piany.  Przypomniało się nam wtedy doświadczenie z ubiegłego roku ,,Pienisty potwór”.


 
Powrót