Wydarzenia

Eksperyment młodego chemika – Odkrywcy

W czasie eksperymentów ,,Młodego chemika” dzieci z grupy Odkrywców tym razem poznawały tajemnice dotyczące wody, ognia i tlenu. Pierwsze doświadczenie dotyczyło zależności pomiędzy spalaniem, a tlenem. W tym celu zapalono świeczki – podgrzewacze. Dwie z nich postawiliśmy na pokrywkach słoików o różnej objętości, a trzecia stała zapalona obok słoików. Najpierw wszystkie trzy świeczki paliły się jednakowo mocno. Po chwili zgasł płomień w małym słoiku, a potem w większym, trzecia świeczka paliła się cały czas. Dzieci dowiedziały się, że, aby świeczka mogła się palić trzeba jej zapewnić dostęp do tlenu.  Celem drugiego doświadczenia było badanie ciśnienia wody. Zapaloną świeczkę postawiliśmy na podstawce, na której znajdowała się woda, a następnie przykryliśmy ja szklanką. W trakcie eksperymentu świeczka zgasła, a woda została wessana ze spodka do szklanki. Dzieci dowiedziały się, że tlen z powietrza podtrzymywał płomień świecy, a kiedy tlenu zabrakło płomień zgasł. Powietrze , które zostało w szklance oziębiło się i skurczyło i w ten sposób zrobiło miejsce dla wody. Kolejny eksperyment to ,,Pienisty potwór”. Na plastikowej butelce dzieci narysowały piskami twarz nogi i grzywkę potwora. Butelka do połowy została napełniona octem, paroma kroplami płynu do mycia naczyń i 3 łyżeczkami sody oczyszczonej. Po zmieszaniu sody z octem powstał gaz zwany dwutlenkiem węgla. Tworzył on w occie bąbelki i reagował z płynem do mycia naczyń. Powstało przy tym tak dużo piany, ze wydostała się ona z otworu butelki tworząc włosy ,,potwora”. Niektóre dzieci stwierdziły nawet, że to warkocz Roszpunki. W ostatnim doświadczeniu dzieci odpowiadały na pytanie ,,Dlaczego należy myć ręce przed posiłkami i nie tylko…?”  Do tego celu potrzebny był grysik (zastępował piasek), woda, olej, mydło w płynie. Dzieci wywnioskowały, że ręce należy myć przed posiłkiem, by wraz z pożywieniem nie dostały się do naszego organizmucząsteczki brudu sklejonego tłuszczem – bakterie. Natomiast wieczorem trzeba się kąpać, bo wtedy zmywamy z ciał pot, tłuszcz i przyklejone do niego cząsteczki brudu. Dzięki temu nasza skóra jest czysta i może oddychać. Ponadto przedszkolaki przekonały się, ze brudnych, tłustych rąk nie da się zmyć samą wodą. Potrzebne jest do tego mydło w płynie lub płyn do kąpieli.


 
Powrót