Bajeczni Adwokaci

W miesiącu czerwcu, w ramach akcji edukacyjnej Bajeczni Adwokaci w naszym przedszkolu pojawił się niecodzienny gość  – Pani Adwokat. W grupach: Krasnoludki, Pszczółki i Słoneczka gościła 13 czerwca, a w Zuchach i Sowach 21 czerwca. Poprzez książkę „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”  przygotowaną na zamówienie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury zapoznała dzieci z zawodem adwokata. Główna bohaterka Misia jest Niedźwiedzicą Polarną, która przyjechała z dalekiej Arktyki, by studiować prawo i została w bajkowym lesie, gdzie założyła własną kancelarię adwokacką. Miś Adwokat jest jej najlepszym przyjacielem. Każdego dnia pomaga mieszkańcom Lasu w rozwiązaniu prawnych problemów, a gdy trzeba ich reprezentować w sądzie zakłada czarna togę z zielonym żabotem, w której wygląda jak superbohaterka. To słuszne porównanie, bo Misia Adwokatka ma supermoc rozwiązywania nawet najtrudniejszych problemów i nikogo nie zostawia w potrzebie. Jest donośnym głosem maleńkich mrówek, których nikt nie słyszy i pokrzywdzonych rybek, które głosu nie mają. Jej wiedza i opanowanie są prawdziwym wsparciem, a do tego Misia jest wielką strażniczką przyrody.

Bajka nie tylko opowiada o pracy adwokata i o tym, jak wygląda rozprawa sądowa. Ważny jest w niej także wątek ekologiczny, wskazujący na potrzebę ochrony przyrody. Dzieci wynoszą także naukę o tym, jak ważne jest czytanie oficjalnych pism sądowych, których nie można pozostawić bez odpowiedzi. Istotne jest także podkreślanie potrzeby zawierania kompromisów, życia w zgodzie i przyjaźni. Zajęcia z Panią adwokat miały charakter interaktywny. Wszystkie dzieci mogły zadawać pytania, a starszaki brały udział w quizie o zawodzie adwokata. Każde dziecko otrzymywało zakładkę z Misiem Adwokatem, a czytana podczas zajęć książka zostawała w przedszkolnej grupie, by można było do niej wrócić. Bardzo dziękujemy Pani Roksanie za wizytę w naszym przedszkolu.