Wydarzenia

,,Przedszkolaki Szlakiem Krakowskich Kopców” – Kopiec Kraka – Odkrywcy, Sowy

Dnia 21 września grupy: Odkrywców i Sów, nie patrząc na dżdżystą i chłodną pogodę po raz drugi podążały szlakiem krakowskich kapców. Tym razem wycieczka odbyła się na Kopiec Krakusa.  Oczywiście tak jak za pierwszym razem, już w przedszkolu przywitała nas pani Ola – nasza pani przewodnik. Wraz z nią podstawianym autobusem MPK udaliśmy się do dzielnicy Podgórze. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że Kopiec Krakusa, zwany jest również Kopcem Kraka. Znajduje się on w Krakowie, na prawym brzegu Wisły 
w dzielnicy Podgórze, a usypany został na najwyższym wzniesieniu Wzgórzu Lasoty. Jego wysokość od podstawy wynosi16 m, to znacznie mniej niż Kopiec Kościuszki. Z Kopcem Krakusa związane jest krakowskie święto „Rękawki”. Tradycja podaje, że ziemię na kopiec noszono w rękawach i stąd wzięła się nazwa „Rękawka” Jest ono obchodzone na Wzgórzu Lasoty po pierwszej wiosennej pełni, zazwyczaj we wtorek po Świętach Wielkanocnych. Do tradycji „Rękawki” należy m.in. rzucanie oraz toczenie jaj, symbolu nowego życia. Odbywają się tam również pokazy rycerskich turniejów.

Sowy

Odkrywcy


 
Powrót