Wydarzenia

Spotkanie z jeżem i wiewiórką

21 listopada dzieci z całego przedszkola uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych pt. ,,Odlotowe pokazy”. W czasie tych odlotowych pokazów spotkały się z jeżem i wiewiórką. To niecodzienna sytuacja, by takie zwierzęta odwiedziły przedszkole. A jednak… Najpierw przywitała nas wiewiórka, która bardzo była wszystkiego ciekawa. Biegała  po całej klatce zwinnie trzymając się pazurkami ogrodzenia, często zwisając głową do dołu. Ona to naprawdę potrafiła zrobić… Dowiedzieliśmy się, gdzie wiewiórkę można spotkać, gdzie ona mieszka? …i czy  rzeczywiście większość życia spędzana na drzewach? Tak! Te dobrze nam znane rude gryzonie z okolicznych parków i lasów są wiewiórkami nadrzewnymi. Na ziemię schodzą głównie po to, aby odnaleźć pożywienie. W koronach drzew starannie przygotowują swoje gniazda z patyków i trawy. Całość konstrukcji wykładają miękkim mchem i porostami, żeby nie zmarznąć. Nie wszystkie wiewiórki budują własne gniazda. Z chęcią wprowadzają się do opuszczonych dziupli, czy specjalnych domków przygotowanych dla nich przez człowieka. O wiewiórkach często mówi się, że są zapominalskie. A ten mit wziął się oczywiście z tego, że wiosną wiele z ukrytych wiewiórczych zapasów kiełkuje i powstają nowe drzewa. Dowiedzieliśmy się również, że wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. Wprawdzie przesypiają czas, w którego trakcie panują chłodniejsze temperatury, jednak gdy następuje poprawa pogody, wychodzą ze swojego lokum, aby odkopać spiżarnię.

Następnie poznaliśmy jeża. Nie wszyscy wiedzieli, że jeże mają słaby wzrok, ale doskonałe zmysły węchu i słuchu. Znane są jako przyjaciele ogrodnika. Dzieje się tak dlatego, że jedzą ślimaki, chrząszcze, gąsienice, itp. i nie wyrządzają przy tym szkody w ogrodzie. Domy jeży to zwykle nory i gniazda, które sami budują. Nory mogą mieć do 50 cm głębokości, a gniazda są wykonane z liści, gałęzi i innych roślinności. Czasami jeże przejmują nory, które inne zwierzęta zostawiły lub gnieżdżą się między skałami. Jeże są samotnymi stworzeniami i dużymi śpiochami. Mogą spać do 18 godzin dziennie. Istnieje aż 17 różnych gatunków jeży. Mięśnie wzdłuż grzbietu zwierzęcia mogą podnosić i opuszczać kolce, aby reagować na sytuacje zagrożenia.

Na zakończenie spotkania wszystkie odważne przedszkolaki mogły pogłaskać jeża. Dziękujemy za wspaniałe warsztaty, które dostarczyły nam wiele pozytywnych emocji.

Krasnoludki

Sowy

Pszczółki


 
Powrót